Wyciskarki pionowe na tle wyciskarek poziomych?

Wyciskarki pionowe to urządzenia technologicznie młodsze od wyciskarek poziomych i tym samym działa jaw oparciu o nowocześniejsze rozwiązania. Ich silniki obracają się wolniej, co daje większe bezpieczeństwo dla delikatnych substancji zawartych w naturalnych sokach owocowych.

Przekłada się to na przypisywane sokom właściwości lecznicze. Wolniejsze ciskanie soku to procedura bliższa najbardziej naturalnemu wytłaczaniu soków. Typowe obroty silnika w takich urządzeniach to 40-50 obrotów na minutę. Zazwyczaj dobre urządzenia tego typu posiadają obudowę z Tritanu i wały ślimakowe z ULTEMU. Zapewnia im to wysoką wytrzymałość oraz sprawia, że trudniej o jakieś przypadkowe uszkodzenia, zwłaszcza w przypadku obudowy. Wytrzymały ULTEM jest też w stanie zapewnić niepogorszoną pracę urządzenia przez wiele lat. Przekłada się to bezpośrednio na dłuższą gwarancję. Obie wykorzystywane substancje są wolne od czynników rakotwórczych. Ważną cechą wyciskarek pionowych jest łatwość ich mycia.

Wyciskarki poziome muszą być myte niczym urządzenie AGD, a wyciskarki pionowe można po prostu przepłukać, dzięki czemu nie ma potrzeby wykonywania pracochłonnego mycia i suszenia. Cały proces wyciskania soku od wyjęcia wyciskarki z szafki do zakończenia jej mycia może potrwać dosłownie 3 minuty. Czyszczenie odbywa się zresztą już w czasie pracy. Pulpa jest usuwana z sita za pomocą specjalnych wycieraczek, zwykle silikonowych. Dokładniejsze czyszczenie jest zalecane przy zmianie rodzaju surowca, ale jeśli wykorzystuje się wyciskarkę tylko na przykład z cytrusami, jej mycie będzie czynnością sporadyczną. Kiedy już mycie będzie potrzebne, najważniejsze elementy można zdemontować po zdjęciu jednej obejmy, a potem łatwo założyć je z powrotem.

zalety wyciskarek poziomychUrządzenia pionowe powstały głównie dla wygody pracy. W wyciskarkach poziomych należy dopychać surowiec, który w urządzeniach automatycznych często może prowadzić do ich zapychania. W wyciskarkach pionowych pracę wykonuje za nas grawitacja i jest mniejsze ryzyko jakichkolwiek problemów. Takie ustawienie mechanizmu powoduje też, że pracuje on wyraźnie szybciej. W wyciskarkach pionowych można zainstalować dodatkowe funkcje w zależności od modelu urządzenia. Niektóre z nich pozwalają na przygotowywanie musów, nektarów, lodów, a nawet mogą szatkować warzywa. Duże znaczenie ma także mały rozmiar urządzenia. Wyciskarki pionowe są kompaktowe i nie zajmują dużo miejsca w kuchni. Nowoczesne urządzenia są zwykle przygotowywane tak, by nie było potrzeby ich chowania do szafki po skończonej pracy.